We really need your help - Hurricane Matthew hits Haiti.

Single Blog Title

This is a single blog caption

Tabii ki ona inanıyorum, diğer nedenlerin yanı sıra ben de öyleydim.

Tabii ki ona inanıyorum, diğer nedenlerin yanı sıra ben de öyleydim.

Ama Alberto öyle söylediği için değil, Marc’ın rekabetçi ruhunun bir parçası olduğu için, şimdiye kadar yaptıklarının Andrea (Dovizioso), Maverick Viñales, Valentino Rossi veya tabii ki Jorge Lorenzo’nun üstesinden gelmesine yardımcı olamayacağını kim bilebilir? . Marc 25 yaşında ve 39 yaşında “Tamam” ise, hala öğreniyor, Márquez’in sürüşünün evrimine inanmak için daha fazla neden. Marc benim gibi, takım arkadaşına asla bakmıyor, ancak bu durumda Lorenzo, ilerlemek, ileriye doğru yeni bir adım atmak için bir motivasyon daha olacak çünkü zorlu bir rakip olacak.

Bu zorlu sporda kötü şansın var olduğunu düşünüyor musunuz? Bence bir binici, kötü şansı en aza indirmek, zorlu ve tehlikeli bir sporun riskleriyle mücadele etmek için çok, çok çalışmak zorundadır, evet.

Marquez, kayıtları düşünmediğini söylüyor, ona inanıyor musun? Tabii ki ona inanıyorum, diğer nedenlerin yanı sıra ben de öyleydim. Ben ve diğer herhangi bir pilot. Kimse rekor için koşmaz, kimse. Asla bir iz bırakmayı düşünmüyorsunuz, Pazar günkü yarışı ve ardından şampiyonlukları kazanmak için yarışıyorsunuz. İstatistikler, yıllarca yarıştan sonra eve gittiğinizde geride bıraktığınız şeydir.

Márquez’in Rossi’nin dokuz unvanına ulaşacağını düşünüyor musunuz? Buna inanıyorum ve herkes düşünüyor, değil mi? Ciddi şekilde yaralanmazsa ve olduğu gibi rekabet etmeye devam ederse, önümüzdeki birkaç yıl içinde iki veya üçten fazla şampiyonluk elde etmesi nispeten kolaydır. Hayır, Marc’ın Rossi’nin dokuz unvanına ulaşması sorun olmamalı. Marc’la ilgili en büyük şey, her zaman, sahip olduğu motosiklet ne olursa olsun, diğerleri, her şeye sahip değillerse, kazanamıyorlar ve denemeye cesaret edemiyorlar.

“Değerlerimle, tavrımla, temsil ettiğim şeyle, nasıl olduğumla hatırlanacağım. Bu, bir kişinin galibiyetlerden veya yenilgilerden daha çok geride bıraktığı şeydir. Başarı sizin içinizdir. Kendinizle tatmin olmuş hisseden sizsiniz yapmak istiyorum. Bu başarılı olmaktır. ” Böylece, Dani Pedrosa’nın bu samimi sözleriyle Red Bull’un bu sezon Dünya Şampiyonasına veda eden ve bir sonraki parkur olmasına rağmen Honda’da 18 yıllık görevini tamamlayan yıldız sürücülerinden biri hakkında yaptığı güzel belgeseli bitiriyor. KTM takımı için bir testçi olarak şampiyonaya bağlanmaya devam edecek.

Movistar’ın spor kanalı Vamos, ‘Samurayın Sessizliği’ başlıklı belgeselin prömiyerini dün gece babası Antonio’nun eliyle Pedrosa’nın profesyonel kariyerinin başlangıcından itibaren kapsamlı bir şekilde yaptı. 12 yaşımdayken İspanya mini bisiklet şampiyonuydum ama ekonomik olarak bunu varsayamadık. Ben pek almadım. Durumu anladım, nedenini bilmiyorum. Hiçbir noktada bir yarış motosiklet sürücüsü olacağımı düşünmedim “diye hatırlıyor. 

Movistar Junior Cup’tan 125cc Dünya Şampiyonası ve ilk dünya şampiyonluğuna ulaştı: “İlk şampiyonluğumu kazandığımda en iyi andı. Bir podyum yapmak imkansızdı ama imkansız olanın içinde. Ama Dünya Kupası’nı kazanmak … imkansız.Ama bu gerçekleştiğinde, onu kırarsınız. Öyle güçlü bir şey yapın ki, hayatınız boyunca bunu dışarıdan, ailenizle ve arkadaşlarınızla gördünüz … “takırdama” diye hatırlıyor. “Sonunda, tüm hayatım her zaman kendime yapabileceğimi düşünmediğim şeyleri yapabileceğimi kendime kanıtlama durumu oldu.”

Ayrıca, tabii ki, yaralanmalardan da bahsediyor. Yere gittiğinde neredeyse her zaman kendine zarar veren Dani, “Vücudumda 200’den fazla nokta var” diye itiraf ediyor. İlk üzüntü, her iki ayak bileği kırıldığında Avustralya’daydı. “Kendimi çok incittim, beni ilk incitti. Bu bir sopaydı, neyse ki Dünya Kupası’nı kazandık.” Annesi Basi Ramal, “O günlerde egzersizlerini yaparken bana şunu söyledi: Sizce eskisi gibi mi olacağımı sanıyorsunuz? Ve ben dedim ki: Hayır, sen olmayacaksın. aynı, daha iyi olacaksın “. 

 “Bir yaralanma, iki, üç, dört … çok fazla etkilemiyorlar, ama arka arkaya çoğunu birlikte, evet. Önemli anlarda yaralanmalar daha derin izler olarak kalır, silinmesi daha zor. Sizi işaretleyen anlardır. seni biraz değiştir. karakter, bakış açını. Bu bir deneyim ve ondan en olumlu okumayı almalısın “diyor.

Uzun yılların menajeri Alberto Puig belgesele müdahale ediyor: “250 cc’de geç kaldım, eğitimi kaçırdım ama acelem vardı. Acelem vardı ve koşuyordum” diyor Dani ilk sınıfta zafer. Puig, “O anda, 250 Dünya Kupası’nı ilk kez kazanacağımı anladım,” diye ekledi.

 Pedrosa, başarı ve başarısızlıkla ilgili olarak “Kazanmak, sizi bağlayan ve kaybetmemenizi sağlayan bir ilaçtır. Bunu açıklamak zor. Kazanamadığınızda, kendinize sorular sorarsınız. Her şeyi analiz edersiniz” diyor Pedrosa başarı ve başarısızlık. Ayrıca MotoGP’deki büyük engeli ve boyu hakkında şakalar yapıyor: casinoslot şikayet “Sanki hayatım boyunca benimleymiş gibi. Çocukken, okulda her zaman tipik bir adamdım:” Bunu yapmıyorsun “çünkü o Her zaman herkesten daha kısaydı. Ve bunu farklı bir şekilde fark etmedim, sadece yapabilsem göstermek daha zordu, ancak Honda’nın bana fırsat verdiğini, motosikletleri gerçekten bilen ve inanan insanlar olduğunu bilmek beni cesaretlendirdi. ben mi. “

2006’da çıkış yaptığı birinci sınıftan unvanları olmadan ayrıldı: “Sadece biraz şans oldu. 2012’de çok açık bir fırsattı ve Misano’da şanssızdım. 2013’te de aynısı. Ayrıca şansım da kötü oldu ve o yarışta koşamadım (Almanya). Marc da beni başka bir yarışa (Aragon) düşürdü ve sonunda kaçırdığım noktalar bunlardı. “

Ve emekli olmasıyla ilgili olarak, hafızasında hâlâ çok yeni olan Dani şu sonuca varıyor: “Kalbimin bana yalan söylemediğini biliyorum. Motosikletlerle çok başarılı oldum. Başarıyı sonuçlara dayandırmak kolay, ama sanırım öyle yanlış bir kavram. Beni en çok dolduran şey, beni destekleyen ve defalarca havlu atmamamı sağlayan hayranları nasıl alacağım ”diyor.

Dokuz zafer ve dört podyum. Bu, Marc Márquez’i çerçevelemek için bir sezonun dengesi oldu. Cervera’dan biri, 2018’de beşinci MotoGP unvanını almak için niteliklerini bir kez daha gösterdi. Sky Sports’un önümüzdeki Noel günü yayınlayacağı bir röportajda değerlendirdiği bir yıl.

Kampanya, Katar’da bir podyum, sezonun ilk turu ve Arjantin’de bir kaza ile HRC sürücüsü için biraz dengesiz başladı. Oradan ilk zaferler Austin, Jerez ve LeMans’a ve yine Mugello’da bir çarpma, yeni bir sıfıra ulaşmaya başladı. “Diğerleri gibi bazı hatalar yaptım. Hala gencim, ”diye açıkladı Márquez. “Mugello’da yanılıyordum ve ayrıca mühendisler tarafından yapılan lastik seçimini dinlemediğim Valencia’da da. Şampiyonluk baskısına sahipseniz, rakibinizin seçeceği kauçuğu seçin, onun yerine düştüm ve geliştirmeliyim ”diye devam etti. Yine de bu yılki yaklaşımının farklı olduğunu söyledi: “Bu sezon bana stres yapmamayı öğretti. 2017’de kazandım ama üzerimde çok stres vardı, bu sene baştan sakindim ”.

Rakiplerden öğrenin

Honda ayrıca şampiyonadaki rakiplerinden ve her birinden nelerin öne çıkacağından bahsetti. Pazar günü her zaman biraz daha fazlasını veren Valentino’nun deneyimi. Hafta sonu onun için zor, ama Pazar özel bir şey, nereden aldığını bilmiyorum. Ayrıca MotoGP’de çok önemli olan temiz ve hassas sürüşü için Dovizioso’dan. Lorenzo’dan, hızından ve eğrileri nasıl izlediğinden… ”. Gelecekteki takım arkadaşından, kesinlikle daha fazla bilgi elde etmeyi ümit eden kişi. “Teknik düzeyde, şampiyonadaki en rekabetçi motosikletlerden biri olan Ducati’nin nasıl çalıştığından biraz bahsedebilirsiniz” dedi. Bir sonraki kampanya başladığında ilişkilerinin ne olacağı görülecek. “İlişki iyi, mantıksal olarak hiç kimse kimsenin arkadaşı değil, ancak bunun dışında profesyonel bir ilişki var,” yorumunu yaptı ve 2013’te de tartışmalarının olduğu “Dani Pedrosa ile inanılmaz ilişkiyi” de hatırlattı. ve 2014

Önümüzdeki sezona bakan Cerveralı adam, yeni motosiklet vaatlerinin de ekleneceği bu sezonla aynı rakiplerle mücadele etmek zorunda kalacağını biliyor. “Sürpriz, Francesco Bagnaia olacak, ilk yarıştan mı bilmiyorum ama güçlü olacak. Sonra Ducati, Petrucci testlerde güçlüdür, ancak Dovizioso daha tehlikelidir. Yamaha, takım arkadaşım bile orada olacak ve Alex Rins’in Suzuki’sini de unutmayalım “dedi.

Bu sporun çatısında: “Modern çağın hiçbir binicisi Agostini’ye yetişemez. Bir gün benden daha güçlü başka bir pilot gelecek. Hayat çok. Tekrar kazanmaya çalışacağız ve nereye gittiğimizi göreceğiz ”.

Dokuz zafer ve dört podyum. Bu, Marc Márquez’i çerçevelemek için bir sezonun dengesi oldu. Cervera’dan biri, 2018’de beşinci MotoGP unvanını almak için niteliklerini bir kez daha gösterdi. Sky Sports’un önümüzdeki Noel günü yayınlayacağı bir röportajda değerlendirdiği bir yıl.

Kampanya, Katar’da bir podyum, sezonun ilk raundu ve Arjantin’de bir kaza ile HRC sürücüsü için biraz dengesiz başladı. Oradan ilk zaferler Austin, Jerez ve LeMans’a ve yine Mugello’da bir çarpma, yeni bir sıfıra ulaşmaya başladı. “Diğerleri gibi bazı hatalar yaptım. Hala gencim, ”diye açıkladı Márquez. “Mugello’da yanılıyordum ve aynı zamanda mühendisler tarafından yapılan lastik seçimini dinlemediğim Valencia’da da. Şampiyonluk baskısına sahipseniz, rakibinizin seçeceği kauçuğu seçin, onun yerine düştüm ve geliştirmeliyim ”diye devam etti. Yine de bu yılki yaklaşımının farklı olduğunu söyledi: “Bu sezon bana stres yapmamayı öğretti. 2017’de kazandım ama üzerimde çok stres vardı, bu sene baştan sakindim ”.

Rakiplerden öğrenin

Honda aynı zamanda şampiyonadaki rakiplerinden ve her birinden nelerin öne çıkacağından bahsetti. “Pazar günleri her zaman biraz daha fazlasını veren Valentino’nun deneyimi.